Особливий інтерес у імпортерів, які мають СЕ-сертифікати на свою продукцію, викликає остання схема, тому що вона дозволяє істотно заощадити час і фінанси, у порівнянні з виїзним аудитом виробництва. Але для її використання існує ряд обмежень, які не всі нотифіковані органи можуть подолати.
Для міждержавного визнання документів (тобто, визнання сертифікатів, протоколів, звітів, свідоцтв тощо) необхідний міжнародний договір між Україною і іншими країнами про взаємне визнання робіт з оцінки відповідності. Таких договорів у сфері медичних виробів на сьогоднішній день немає, а в перспективі взаємне визнання результатів з ЄС можливо шляхом підписання Agreement on Conformity Assessment and Acceptance of Industrial Products (ACAA) в частині медичних виробів, який є одним із складових частин Угоди про асоціацію між Україною і Європейським союзом.
На даний момент законодавство України дозволяє провести визнання результатів робіт з оцінки відповідності європейських органів українськими призначеними органами під свою відповідальність, на підставі підписаних договорів про визнання з іноземними акредитованими органами (за умови однакових вимог до акредитації), і проведення національної процедури або її частини.
Для одностороннього визнання результатів оцінки відповідності необхідно виконати наступні умови: • Український призначений орган з оцінки відповідності має підписаний Договір про визнання результатів робіт з іноземним органом;
• Іноземний орган має належну акредитацію;
• Іноземний орган має призначення на відповідні Директиви;
• В український призначений орган подана Заявка на проведення процедури визнання і необхідний пакет документів.
Український науковий інститут сертифікації має найбільший досвід в Україні щодо проведення процедури визнання ЄС- сертифікатів на медичні вироби і, відповідно, має підписані договори з провідними європейськими нотифікованими органами. У разі, якщо ЄС-сертифікат виданий одним з цих нотифікованих органів, то можна провести таку процедуру, що дозволить полегшити і прискорити ініціальний аудит, щорічний нагляд і розширення сфери сертифіката (додавання нових продуктів, ділянок). Експертиза документів проводиться англійською, німецькою, українською та російською мовами.
Призначення Уповноваженого представника виробника в Україні Призначення уповноваженого представника виробника в Україні є обов'язковою вимогою Технічних регламентів для всіх видів процедур оцінки відповідності та класів медичних виробів, якщо виробник не є резидентом України. Визначення уповноваженого представника дано в Технічному регламенті щодо медичних виробів (Постанова КМУ No753 від 02.10.2013, Загальна частина п.2.13):
«уповноважений представник – будь-яка юридична особа або фізична особа-підприємець, що є резидентом України або зареєстрована відповідно до законодавства України, представництво іноземного суб'єкта господарювання, що має належним чином підтверджені повноваження від виробника вчиняти юридичні дії від його імені стосовно обов'язків виробника, встановлених цим Технічним регламентом.» Уповноважений представник в Україні є сполучною ланкою між резидентами України (орган з оцінки відповідності, орган ринкового нагляду, органи з доходів і зборів, споживачі та ін.) та іноземним виробником, виконує постмаркетинговий нагляд.
Юридичною підставою дій Уповноваженого представника є Довіреність або Договір з виробником. Договір є більш прийнятним для врегулювання прав та обов'язків обох сторін, відповідальності Уповноваженого представника щодо якості та безпеки, термінів комунікації, порядку взаємодії з рекламаціями і повідомленнями про небажані явища, і багатьох інших аспектів.
Уповноважений представник зобов'язаний зберігати документацію не менше 5 років (для медичних виробів, які імплантують - не менше 15 років) для надання на запит органів державної влади та / або органу з оцінки відповідності.
Назва та місцезнаходження Уповноваженого представника повинно бути розміщено на упаковці кожного медичного виробу та / або в інструкції по застосуванню. При цьому, кожен медичний виріб (тип / модель) має бути пов'язане лише з одним Уповноваженим представником. На розсуд виробника Уповноваженим представником може бути дистриб'ютор, Представництво або третя сторона.
Призначення Представництва виробника в Україні в якості Уповноваженого представника несе за собою серйозні ризики порушення вимог чинного законодавства щодо заборони на ведення господарської діяльності. Виконання регуляторних дій щодо продукції, виробленої на інших заводах холдингу, або на контрактних заводах, може бути розцінено як надання послуг третім сторонам, що є комерційною діяльністю.
Вимоги до маркування та інструкції по застосуванню Нанесення національного знака відповідності, вказівка уповноваженого представника в Україні - важливі вимоги маркування медичних виробів, які пройшли оцінку відповідності. Опис знака відповідності затверджено Постановою КМУ No 1184 від 30.12.2015. Крім цього, Технічні регламенти уточнюють вимоги до розмірів знака. Якщо оцінка відповідності проводилася з залученням призначеного органу, то його номер необхідно вказувати поряд зі знаком.
Найменування медичного виробу, назва і адреса виробника повинні бути ідентичними в декларації відповідності, інструкції по застосуванню вироба, маркуванні та Сертифікаті відповідності! Інформацію на маркуванні і в інструкції по застосуванню медичного виробу рекомендується робити українською мовою, при цьому можна включати інші мови.
Ринковий нагляд Органом ринкового нагляду за медичними виробами, які пройшли процедуру оцінки відповідності, є Державна служба України з лікарських засобів та контролю за наркотиками.
Згідно зі статтею 15 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції», посадові особи органу ринкового нагляду мають право безперешкодно відвідувати для проведення документальних перевірок та обстеження зразків продукції, відбору зразків і проведення їх випробувань:
• торговельні та складські приміщення;
• місця використання продукції під час її монтажу і / або введення в експлуатацію;
• місця проведення виставок або демонстрацій продукції;
• місця митного зберігання продукції, оформлення якої призупинено в результаті контролю.
Існує Секторальний план державного ринкового нагляду на 2019 рік. Крім цього, можуть бути проведені і позапланові перевірки, пов'язані з фактами невідповідності медичних виробів. Об'єктами таких перевірок у розповсюджувачів продукції є:
• наявність на продукції знака відповідності технічним регламентам (в тому числі ідентифікаційного номера призначеного органу з оцінки відповідності) і дотримання правил застосування і нанесення знака відповідності технічним регламентам;
• наявність супровідної документації, яка повинна додаватися до відповідної продукції (зокрема інструкція по користуванню продукцією), етикеток, маркування, інших позначок і їх відповідність встановленим вимогам;
• наявність декларації про відповідність;
• обстеження зразків відповідної продукції та ідентифікація виробника продукції;
• відбір і експертиза (випробування) зразків продукції (в разі якщо є підстави вважати, що продукція є небезпечною, становить ризик та/або не відповідає встановленим вимогам).
Ненадання документів на придбання продукції, в разі якщо до безпеки продукції виникнуть питання і виробника або імпортера не вдасться встановити, загрожує суб'єкту господарювання штрафними санкціями як особі, яка здійснила випуск в обіг такої небезпечної продукції! Система технічного регулювання в Україні передбачає не тільки отримання допуску медичних виробів на ринок, але і їх нагляд при наступному зверненні. Тому, вкрай важливо для всіх суб'єктів товаропровідного ланцюга, а особливо для виробника і його Уповноваженого представника в Україні, розуміти і виконувати ці вимоги.
Український Науковий Інститут Сертифікації проводить процедури оцінки відповідності, спираючись виключно на отримані об'єктивні докази і будучи повністю незалежним і безстороннім в своїх рішеннях, виконуючи всі аспекти українського законодавства і керуючись законодавством ЄС. Ми володіємо найкращими в Україні знаннями і досвідом для проведення такої процедури і проводимо експертизу документів і аудит англійською, німецькою, українською та російською мовами